Imavere piimanduspäev

Igal aastal toimub Imaveres, Eesti Piimandusmuuseumi sünnipäeval, 14.juulil Piimanduspäev. Kohal on paljud piimatoodetega kauplejad, aga ka lihamüüjad, käsitöö müüjad ja paju toredaid esinejaid.
Sel aastal toimus väga põnev otse-eetris sõira tegemine. Kõik osalejad said maitsta sooja sõira, mis oma värskuse ja õhulise tekstuuriga pani kõiki mõnust ümisema.. Meie aitasime meeleolu luua näomaalingute ja glitter-tattoodega.
Eesti Piimandusmuuseum– alati tore koht, kus 14.juulil olla! Tulge järgmisel aastal teie ka!
miks kutsuda näomaalija lapse sünnipäevale?

Iga lapse tähtsaim päev aastas on sünnipäev. Iga vanem soovib oma lapsele kujundada rõõmsat, elamusi täis lapsepõlve. Olgu ajad nii rasked kui tahes, aastas korra soovivad kõik lapsevanemad korraldada oma lapsele meeldejäävat sünnipäevapidu.
miks kutsuda just näomaalija lapse sünnipäevale?
Näomaalingud on laste suured lemmikud. Täiskasvanud ei saa sellest müsteeriumist tihtipeale aru: miks lapsed, nagu naelutatult, on laadal nõus mitu tundi järjekorras seisma, et saada ühte näomaalingut. Ilmselt on põhjused erinevad, aga näomaaling annab võimaluse kiirelt kehastuda kellekski teiseks, saada ilusamaks, ägedamaks, põnevamaks, julgemaks, erilisemaks. See tore kehastumismäng annab, tänu tehtud näomaalingule, lastele uue rolli, milles peo jooksul olla. Vahel tekivad tiimid – ämblike tiim asub taga ajama vikerkaare ponide tiimi ja ämblikmeeste tiim asub kaitsma õrnu haldjaid.
Isegi, kui lapsed teineteist ei tunne ja teineteise nimesid ei tea, kutsutakse üksteist mängima: “Kiisu, lähme koos liumäest alla laskma?” või “meil on nüüd kolmene ükssarvikute tiim”. See on tore mäng ja enamasti haarab see lapsi vanuses 3-10a, siis ongi see aeg läbi ja tulevad juba meigid ja tattood või hennamaalingud (võid küsida meilt ka hennamaalingute kohta, meie tiimis on ka hennakunstnikke).
Rohkem meie tiimi kohta saad lugeda alamlehel Meist.
Mis on tüdrukute lemmikud ja mida valivad poisid?
Tüdrukute lemmik-näomaalingud on liblikad, lilled, printsessid, vikerkaar, kiisud, ükssarvikud ja multikate tegelased nagu Pikacho ja Stitch, Käsna Kalle ja Põrsas Pepo, lepatriinud või jänkud.
Tüdrukute absoluutne “must be” (kohustuslik element) on glitter ehk sädelus, kivikesed ja tihti ka lainer või huulepulk. Tüdrukute lemmik näomaalivärvid on kas roosa-lilla või (tänu Elsa multifilmidele) helesinine-valge, vahel ka roheline-kollane.
Poiste vaieldamatu näomaali lemmik-kolmik on Spiderman (ämblikmees), Batman ja luukere, soovitakse ka madusid, ämblikke, haisid, skorpione ja usse. Poisid soovivad pigem olla hirmsad või muutuda kangelasteks, et minna tüdrukuid päästma. Poisid valivad enamasti kas must-valge näomaalingu või sinise-rohelise kombinatsiooni. Aina rohkem poisse küsib ka vikerkaart, lepatriinusid, autosid ja laevukesi.
Kas mängutuba või kodusünnipäev?
Esmalt võiks läbi mõelda peo toimumise koha. Mingis vanuses on laste lemmik-peokohaks mängutoad. Poisid armastavad hüpata ja aktiivsemaid tegevusi teha (batuudid, mänguautodega sõitmine, Snerfi püssid) siis tüdrukutele meeldib tihtipeale tantsimine, laulmine, kostüümide vahetamine ja ühine mängimine.
Peokohtadel on omad plussid ja omad miinused. Peokohas on kindel ajalimiit- mingis mõttes on see tore, et külalised oskavad arvestada kui kaua pidu kestab ja millal sünnipäev lõpeb. Lapsevanemad tulevad lastele õigel ajal järele ja pidu kestab paar intensiivset tundi.
Peokohas saab kasutada peoruumis asuvaid nõusid, samuti saab tellida koristamisteenuse, kui ei ole soovi peo lõpus ise nõusid pesema jääda.
Samuti saab enamikes peokohtades peo aega lisatasu eest pikendada (kui just järgmine pidu peale tulemas ei ole). Osad peokohad nõuavad ruumide koristamist ja mänguasjade omale kohale tagasipanekut, osad võimaldavad (lisatasu eest) jätta see kohustus peoruumi perenaisele. Enamasti tulevad teised lapsevanemad appi ja sünnipäeva lõppedes koristatakse peoruum ning lauad koos ära.
Tihti küsitakse ka soovitusi mängutubade kohta. Neid on palju, aga mõned meie lemmikud on: Võluvabrik; PlayDate mängustuudio ja Mängusaar
Kodusünnipäevadel on omad plussid- enamasti kipuvad olema oma kodus peetavad sünnipäevad vabama graafikuga ja peo lõpp venib orgaaniliselt. Samas on lastel mängimine pingevabam, lapsevanematele võib helistada ning paluda neil hiljem järgi tulla. Sünnipäevalaps saab näidata oma lemmikmänguasju, oma tuba ja vahel ka vahvat aeda. Aina populaarsemaks on muutunud koduaeda batuudi tellimine.
Mõtle läbi kumb stiil Sulle sobib.
Näomaalijatena tuleme meie mõlemisse kohta rõõmuga. Kodusünnipäevade vaba õhkkond loob ehk parema ja kergema atmosfääri, peokohas on kella vaatamine kohustuslik, sest enamasti tuleb järgmine pidu peale ja koristamisele kulub alati rohkem aega, kui arvata oskame.
Kui tihedaks planeerida lapse sünnipäeval peo programm?
Osad lapsevanemad soovivad need 2-3h täita aktiivse tegevusega, et lapsed sihitult ringi ei jookseks. Teised lasevad lastel mängutubasid või kodusid ja koduaedasid iseseisvalt avastada ja tellivad vaid ühe tegevuse, kas peojuhi või näomaalija.
Kui oled tellimas nii peojuhti, kui näomaalijat, siis tea, et nad ei sega teineteist! Parem on, kui nad päris ühel ajal oma tegevusi ei alusta, et lastel oleks kergem keskenduda ühele- või teisele tegevusele. Mängutoas pidu pidades tuleb arvestada, et lapsed soovivad esmalt sisseelamise aega, et mängutoaga tutvuda, seejärel võiks alustada näomaalingutega ja peojuht võiks tulla a 1h peale peo algust.
Peojuht mängib enamasti lastega 1h, näomaalingud võtavad aga enamasti aega 2h, seega võib näomaalija peojuhi mängude taustal maalida neid lapsi, kes ei soovi mängudes osaleda või väsivad nii aktiivsest tegevusest, nagu peojuhiga mängimine seda on.
Kuidas näomaalingute tegemine välja näeb?
Meie näomaalijad vajavad näomaalingute tegemiseks lauda (pigem kõrge ja pikk, sest asju tuleb palju- nii näomaalingute näidised, värvid, pintslid, pärlid, sädelused, šabloonid, liimid). Samuti on meil vaja minimaalselt 2 tooli, aga hea, kui on mingi väike diivan või pikem pink käepärast, sest osad lapsed armastavad näomaalinguid vaadata ja osad armastavad järjekorras seista, kuigi meie pidudel selleks vajadust ei ole!
Näomaalijad moodustavad peo alguses näomaalinguid soovivatest lastest nimekirja. Kirjutame laste käele numbrid ja paberile, numbrite taha, trükitähtedega laste nimed. Heaks traditsiooniks on, et sünnipäevalaps on nimekirjas esimene. Kui aga sünnipäevalaps on peo alguses hõivatud külaliste vastuvõtmisega, on temale garanteeritud koht järjekorras niipea, kui ta selleks soovi avaldab!
Kasutades näomaalingutes järjekorra numbrite süsteemi ei pea laps terve pidu muretsema ja järjekorras seisma. Hüüame ja otsime lapsi ning õpetame neile selgeks, et teeme numbritele ringid ümber niipea, kui lapsele on näomaaling tehtud – nii käivad lapsed ise küsimas mitmes laps juba maalimises on. Lapsed õpivad kiiresti ja oskavad arvestada kelle järel nende kord näomaalingusse tulla on.
Kohe peo alguses paneme lauale näidispildid. Väga hea on, et laps valib endale sobiva pildi esmalt välja, paneb nime kirja ja siis võib rahulikult mängima minna. Kui laps pilti välja ei vali, kulub lapse järekorra saabumisel valimiseks väärtuslikku aega, mil teised ootavad.
Kuidas selle näomaalingu maha saab?
Laste peamine küsimus on: “Kui kaua see näomaaling peal püsib?”. Lapsevanema peamine küsimus on: “Kuidas seda maalingut maha saab?”. See on lõbus vastuolu, aga mõlemad küsimused on täiesti asjakohased.
Näomaalingut on kõige parem eemaldada kas märja vatipadja, märja salvräti või meigieemaldajaga. Me ei soovita koheselt hakata suurt maalingut jooksva vee all pesema, nii võib see lapsele silma minna ja ka riided ära määrida. Võta suurem osa maalingust maha ja viimase kihi võib juba pesta veega! Kui mõni näomaali värv ei taha hästi maha tulla ja jääb õrn rant nahale, siis kasuta vatipatja ja meigi eemaldajat või vatipadjale pandud (toidu)õli.
Kas näomaalinguga võib öösel magada?
Tihtipeale küsivad lapsevanemad, et kas näomaalingu võib ööseks peale jätta. Siinkohal ei julge meie ühegi lapse eest täisvastutust võtta. Kasutame küll maailma parimaid ja vaid näomaalinguteks mõeldud värve, aga laste nahad ja organismid võivad sellegipoolest erinevalt reageerida. Meie soovitame ööseks näomaalingu maha võtta, sest lapsed kulutavad öösel pöörates pool näomaalingust nii ehk naa padjapüüri sisse. Hommikuks ei ole näomaaling enam sama kirgas ja ilus, kui ta õhtul veel oli. Käemaalinguid jäetakse tihedamini peale ja neile, kes ei raatsi õhtul näomaalingut maha pesta soovitame hoopis glitter- tattoosid- need püsivad peal kuni 3 nädalat, on veekindlad ja kulumiskindlad (kui enam ei soovi glitter-tattood, saab selle hõlpsasti kas õli või meigieemaldajaga eemaldada).
Kui näomaali east hakatakse välja kasvama, soovitame tüdrukutele hennamaalinguid ja meigi-soengupidusid, poistele glitter-tattoosid.